Historie JT

Článek jsem se rozhodla uveřejnit proto, že si většina lidí (a hlavně odpůrců malých psů) myslí, že jorkšíři jsou gaučáci již od svého vzniku.

Tak jdeme na historii...

Yorkšířský teriér původně patřil ke psům chovaným anglickou chudinou. V 11. století platil pro poddané v Anglii zákaz lovu a dokonce i zákaz chovu velkých loveckých psů. Zákony požadovaly, aby pes dosahoval maximální průměrné výšky do 7 palců (do 18-ti cm). Selektivním chovem bylo u tohoto ještě stále houževnatého a všestranného psa započato zmenšování do limitu, jenž z tohoto zákona vyplýval. Prostý lid - horníci z hrabství Yorkshire (oblast West Riding), dodržující tehdejší zákony tak dali počátek vzhledu dnešnímu Jorkšírskému teriérovi, který uměl lovit krysy a potkany, příležitostně i králíky. Na vyšlechtění yorkšírského teriéra se patrně podíleli krátkonozí skotští teriéři a o jeho dlouhou srst se pravděpodobně zasloužil maltézáček. Původním posláním yorkšírských teriérů bylo doprovázet horníky do šachet a přádelen, kde působili jako krysaři. Angličtí dělníci dokonce pořádali pro své psy zápasy s krysami. Přerod u yorkšírského teriéra z pracovního psa na psa luxusního se udál až koncem 19.století.

(www.yorksirsky-terier.cz)

 

Huddersfield Ben je považován za praotce jorkšírů. Narodil se r. 1865 (výsledek přesně plánovaného chovu), bohužel nešťastnou náhodou přišel o život o 7 let později. Mezitím však stačil získat na výstavách více než 70 cen a byl také úspěšný v soutěžích zaměřených na zabíjení krys.